Historia piłki nożnej

Data ta to 12 listopada 1892 roku, dzień, który na zawsze zapisałby się w historii sportu, choć nikt nie mógł tego dnia uznać za ważny. Był to dzień, w którym drużyna piłkarska Allegheny Athletic Association pokonała Pittsburgh Athletic Club. Mecz sam w sobie nie był doniosłym wydarzeniem.

Ale jedna z okoliczności gry sprawiła, że był to nigdy nie zapomniany moment w historii sportu – jeden z graczy AAA, William (Pudge) Heffelfinger, otwarcie zapłacił 500 dolarów za grę. Tak więc pro-piłka nożna zadebiutowała ponad 100 lat temu w stosunkowo niejasnym otoczeniu, które nie mogło dać najmniejszego dowodu na światową popularność, jaką miałby cieszyć się ten sport, szczególnie w słabnących dekadach pierwszego wieku pro-piłki nożnej.

Podczas gdy PAC podejrzewał, że coś nielegalnego jest nielegalne, nie było żadnych bezpośrednich dowodów na poparcie przekonania, że AAA porzuciła standardowe praktyki tego dnia, płacąc komuś za grę w piłkę nożną. Bezwzględna weryfikacja, w rzeczywistości, nie została ujawniona przez prawie 80 lat, dopóki Pro Football Hall of Fame nie otrzymał i nie wyświetlił dokument – arkusz księgowy wydatków Allegheny Athletic Association, który wyraźnie pokazuje „bonus za wyniki gry dla W. Heffelfingera za grę (gotówką) $500. Podczas gdy możliwe jest, że inne osoby zostały opłacone za grę przed 1892 rokiem, karta wydatków AAA stanowi pierwszy niepodważalny dowód na wypłatę gotówki. Jest ona dziś właściwie nazywana „aktem urodzenia pro piłki nożnej”.

Sam sport futbolu amerykańskiego był stosunkowo nowy w 1892 roku. Jego korzenie wywodziły się z dwóch sportów, piłki nożnej i rugby, które od dawna cieszyły się popularnością w wielu krajach świata. 6 listopada 1869 r. Rutgers i Princeton rozegrali to, co zostało uznane za pierwszy mecz uniwersyteckiej piłki nożnej. Jednak dopiero w latach osiemdziesiątych XIX wieku wielki zawodnik rugby z Yale, Walter Camp, był pionierem zmian zasad, które powoli przekształciły rugby w nową grę w futbol amerykański.

W międzyczasie kluby sportowe, które sponsorowały wiele różnych drużyn sportowych, stały się popularnym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych w latach bezpośrednio po wojnie domowej. Jedną z dyscyplin sportu, którą zajmował się klub sportowy, była piłka nożna.

W latach osiemdziesiątych XIX wieku większość klubów sportowych posiadała drużynę piłkarską. Konkurencja była gorąca i każdy klub przysięgał zaopatrywać swoje drużyny w najlepszych dostępnych zawodników. W tym celu, niektóre kluby zdobywały miejsca pracy dla gwiazd sportu. Inne „przyznawały” drogie trofea lub zegarki swoim zawodnikom, którzy z kolei zastawiali swoje nagrody, by po każdym meczu ponownie je otrzymywać. Popularną praktyką było oferowanie graczom podwójnych wydatków za ich usługi. Ponieważ piłkarze mieli być amatorami, praktyki te były kwestionowane przez Amatorski Związek Lekkoatletyczny, ale dla każdej taktyki uznanej za nielegalną, opracowano nową.

W ten sposób stworzono scenę dla rozgrywek AAA-PAC. Działania przed, w trakcie i po meczu są równie intrygujące, jak fakt, że po raz pierwszy ktoś otwarcie płacił za grę w piłkę nożną. Założona w 1890 roku drużyna piłkarska Allegheny i założona rok później drużyna Pittsburgha były już gorącymi rywalami, gdy spotkali się w pierwszym z dwóch meczów w sezonie 1892 i wygrali remis 6-6. Dodając paliwa do ognia, AAA twierdziło, że najlepszy zawodnik i trener PAC, William Kirschner, był profesjonalistą, ponieważ jako płatny instruktor PAC, jego wynagrodzenie wzrosło, a jego praca spadła w trakcie sezonu piłkarskiego. Kontrowersje doprowadziły do tego, że obie strony zaczęły badać metody powiększania swoich składów.

Zarówno AAA jak i PAC skupiły swoją uwagę na silnym zespole Chicago Athletic Association, który wykorzystał sztuczkę „podwójnych wydatków”, aby utrzymać swoich zawodników w dobrej formie. Heffelfinger, który był trzykrotnym strażnikiem Yale All-America w 1889, 1890 i 1891 roku, otrzymał urlop wypoczynkowy w pracy jako niskopłatny pracownik biura kolejowego w Omaha, aby mógł towarzyszyć drużynie Chicago w sześciogramowym tournee po Wschodzie.

PAC, ze szczególnym poczuciem pilności po tym jak jego gwiazda Kirschner została zraniona na boczny tor, zwerbował Chicago w tour-openerze przeciwko Cleveland Athletic Association. Chicago wygrało z łatwością, a Heffelfinger miał znakomity mecz. Pittsburgh Press 30 października 1892 roku doniósł, że Heffelfinger i Knowlton „Snake” Ames z drużyny Chicago otrzymali propozycję 250 dolarów na grę w PAC przeciwko Allegheny Athletic Association w nadchodzącym meczu 12 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *