Kim jest libero w siatkówce ?

W zależności od tego, kiedy ukończyłeś szkołę średnią, możesz lub nie wiesz dokładnie, jak działa libero w siatkówce. Chociaż stanowisko to zostało wprowadzone do klubowej i szkolnej piłki siatkowej na początku i w połowie 2000 roku, nawet ligi i konferencje, na których libero było dozwolone, niekoniecznie korzystały z niego. A od czasu wprowadzenia pozycji libero, zasady zostały zmodyfikowane w miarę upływu czasu, zmieniając sposób używania libero w większości drużyn.

Zanim porozmawiamy o tym, co robi dane libero, ważne jest, aby pozbyć się pewnych podstaw (a potem niektórych).

WIĘC… CO TO JEST LIBERO?
Przejdźmy najpierw do podstaw:

Libero to wyznaczony gracz w tylnym rzędzie.

Drużyna może mieć tylko jedno lub dwa libera w składzie na mecz.

Libero jest zazwyczaj najlepszym zawodnikiem w drużynie.

Libero(y) noszą wyraźnie kontrastujący kolor z resztą swojej drużyny (aby pomóc urzędnikom śledzić tego zawodnika).

Nie musisz używać libera, jeśli nie chcesz.

NIECO BARDZIEJ SKOMPLIKOWANE ZASADY I TENDENCJE W LIBERO
Liberos nie musi oficjalnie zastępować w meczu lub poza nim. Zamiast tego przełączają się ze swoim „sub”, wbiegając na lub wyjeżdżając z boiska podczas martwej piłki.

Podwójne „sub” Libero nie są wliczane do całkowitego limitu zmian. Jest to jedna z głównych korzyści wynikających z używania libero.

Libero są zazwyczaj ustawiane w miejscu, w którym podają większość trafień od przeciwników (lewy tylny lub środkowy tylny, w zależności od preferencji trenera).

Liberos najczęściej zamieniają się środkowymi blokerami, gdy obracają się do tylnego rzędu. Chociaż nie zawsze tak jest, to jednak jest to zazwyczaj prawdą, ponieważ środkowe blokujące zazwyczaj działają tylko na umiejętności przedniego rzędu w praktyce (myślenie uderzeniami i blokowaniem) i często są słabsze w tylnym rzędzie. Dowiedz się więcej o pozycjach tutaj.

NAJBARDZIEJ DEZORIENTUJĄCE ASPEKTY UŻYWANIA LIBERO
Liberosowi nie wolno „zaczynać”. Zamiast tego, będziesz miał skład „normalnych” graczy i będziesz miał przełącznik libero po sprawdzeniu składu przez sędziego pokładowego i rzuceniu Twojego libero na boisko.

Libero może służyć w jednej rotacji. Powiedzmy, że Twoje libero przełącza się z obu środkami… Pierwszy środek, który obróci się do tyłu, aby służyć, może zostać i służyć, jeśli mają mocniejsze podanie i są przyzwoici w tylnym rzędzie. Drugi środek, jeśli jest wystarczająco silny, może również służyć. Jednakże, jeśli wolisz mieć swoje libero, Twoje libero może służyć zamiast niego i przejść z lewej strony do prawej z powrotem, podczas gdy dwie środkowe „przełączają”.

Chociaż są to gracze „tylnego rzędu”, nadal mogą atakować piłkę. Istnieje wiele zasad, które odnoszą się do tej sytuacji. Bardziej szczegółowe wyjaśnienie można znaleźć tutaj.

Tak jak atakowanie piłki jest skomplikowane dla liberos, tak samo ustawienie. Libero może ustawić piłkę do zawodnika z przedniego rzędu, który uderza powyżej wysokości siatki tylko wtedy, gdy ustawi piłkę całkowicie za linią 10′. Widzisz? Mówiłem ci, że to skomplikowane… Zgodnie z ogólną zasadą, większość trenerów trenuje swoje libero do „bump-set”, czyli „podania” do hittera, jeśli trzeba.

Liberos są często „rezerwowym seterem”, gdy setter podaje pierwszą piłkę nad siatką. Zwykle jest to określane jako „setter-out” i byłoby uważane za „out-of-system”. To właśnie tam bump-set wchodzi w grę z liberami typowo podającymi do zewnętrznego lub prawego bocznego uderzenia (ponieważ kąt ustawienia środka byłby niezręczny).

WIĘC… CO ROBI LIBERO?
Podczas gdy trenerzy używają liber na wiele różnych sposobów na różnych poziomach wiekowych i poziomach umiejętności, poniższe wskazówki pokazują jak przeciętny trener używałby pozycji libero.

Najlepszy zawodnik w drużynie (który nie jest potrzebny do gry w pierwszym rzędzie) stanie się libero numer jeden drużyny.

Inny zawodnik, który jest silnym podającym może również służyć jako libero. Młodsze drużyny mogą dawać równy czas gry każdemu libero, ale starsze lub bardziej konkurencyjne drużyny będą prawdopodobnie polegać tylko na jednym libero.

Libero będzie grało albo na środku albo na lewo dla środkowych blokerów swojej drużyny. To libero będzie służyło w miejsce słabszego środkowego blokera.

Libero powinno podawać więcej niż ktokolwiek inny. Gdy piłka znajduje się pomiędzy innym zawodnikiem a libero, libero jest zazwyczaj tym, które chcesz wziąć.

Liberos powinno być Twoim „zapasowym” setterem, gdy setter podaje pierwszą piłkę. Niech setter podaje na środek boiska (zamiast na prawy front), aby libero łatwiej się do niego dostało. Można to przećwiczyć przy pomocy wiertła „Setter Out”.

Liberos są często wokalne i agresywne. To czyni je doskonałymi kandydatami dla graczy, którzy są skłonni rzucać się na parkiet, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *